Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu

Kadem EKŞİ

Yeterlilik ve Seçim Komitesi (MAPEG)(Sektör Temsilcileri) – Jeofizik Mühendisi

1965 yılında Rize’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul, Maltepe ‘de tamamladı. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Mezuniyet sonrasında 1991 yılına kadar iş hayatına Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bünyesinde mühendis olarak devam etti. Kamuda başlayan iş hayatı, 1991 yılında özel sektörde kurucusu olduğu Ekşioğlu Mimarlık Mühendislik İnşaat ve Tic. Ltd. Şti.’de; Mimarlık ve mühendislik alanında proje ve müşavirlik hizmetleri, inşaat alanında konut yapımı, yer bilimleri kapsamında Elektrik, Elektromanyetik, Manyetik, Gravite, Georadar, Sismik yöntemler ve sondaj çalışmaları ile gerçekleştirdiği; doğalgaz araştırmaları, jeotermal araştırmaları, mineral araştırmaları, Kömür Araştırmaları ve Rezerv tayini, metalik maden, agrega Araştırmaları, il ve ilçe bazında konut ve endüstri amaçlı su ihtiyaçlarının karşılanması için yeraltı su araştırmaları, jeolojik-jeoteknik etüt ve raporları, deprem risk analizleri, riskli alan araştırmaları, yerleşime uygunluk projeleri ve geoteknik uygulama çalışmaları ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nde ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde Siyaset bilimi üzerine akademik çalışmalar yapmıştır.

UMREK Üyesi
İstanbul Ticaret Odası Meclis üyesi
Mimar ve Mühendisler Gurubu denetleme ve genel idare kurulu üyesi
MÜSİAD üyesi yapı sektör kurulu
DEİK- Kuveyt ve Ürdün İş Konseyi üyesi
GYODER üyesi
Girişimci İş adamları Vakfı kurucusu
Türkiye Deprem Mühendisleri Derneği kurucusu
Jeofizik Mühendisleri Odası üyesi
ÇEKÜD Çevre Kültür Derneği üyesi


Yukarıda belirtilen Sivil Toplum Kuruluşları (STK) bünyesinde kurucu üyelik, yönetim kurulu üyeliği, dernek başkanlığı, dernek üyeliği gibi görevlerde bulunmuş ve birçok görevi de sürdürmektedir. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ile başlayan ve özel sektörde devam eden iş hayatındaki tüm tecrübe ve birikimlerini STK‘larında sempozyumlarla, bilimsel etkinlik ve makalelerle, yurt içi ve yurt dışında, çeşitli platformlarda sunmaktadır.
Kadem Ekşi, evli ve iki çocuk babasıdır.