Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu

Doç.Dr.Recep BİLDİK

Borsa İstanbul A.Ş. (BİST) – Uluslararası İlişkiler Direktörü

Sermaye piyasalarında 25’i yılı aşkın bir tecrübeye sahip olan ve halen Borsa İstanbul’da Uluslararası İlişkiler direktörü olarak görev yapan Doç.Dr. Recep Bildik Borsa İstanbul bünyesinde görev aldığı farklı pozisyonlarda hisse senetleri piyasasında regülasyon ve operasyon, ilk elektronik alım-satım sisteminin kurulması, yeni finansal ürünlerin ve pazarların oluşturulması, yenilikçi girişimlerin ve KOBİ’lerin finansmanına yönelik dünyada bir borsa bünyesindeki ilk örneklerden olan ve Borsa İstanbul’a yılın en inovatif ödülünü de kazandıran Özel Pazar’ın kurulması, İslami Finans ve Sürdürülebilirlik gibi bir çok alanda katkılar sağladı. Hisse senetleri piyasası, piyasalar, ürün geliştirme ve özel projeler, iş geliştirme, araştırma-eğitim ve pazarlama ile İSEDAK Borsalar Forumu proje grubu gibi bir çok bölümde yöneticilik pozisyonlarında bulundu. 2010-2011 döneminde Takasbank Yönetim Kurulu’nda Denetçi üye olarak görev yaptı.

Önceki yıllarda merkezi New York’ta bulunan Global Association of Risk Professionals adlı meslek örgütünün Araştırma Merkezi’nde risk yönetimi üzerine çalışmalar yaptı. Chicago Üniversitesi ve DePaul Üniversitesi Finans Bölümlerinde doktora sonrası araştırma programı kapsamında misafir öğretim görevlisi olarak çalıştı. Finans ve sermaye piyasaları alanında ulusal ve uluslar arası hakemli akademik dergilerde yayınlanmış çalışmaları bulunan Recep Bildik 2005 yılında Finans dalında doçent ünvanını aldı. Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde finans alanında dersler vermektedir. Halen uluslararası akademik dergilerde ve birliklerde hakemlik ve yayın kurulu görevlerini sürdürmektedir. Borsa İstanbul Review dergisinde yönetici editör, Global Finance Journal, International Journal of Islamic and Middle Eastern Finance and Management ve BDDK Dergilerinde editörler kurulu üyesi olarak hizmet vermektedir. 2017 yılında akademik finans alanında dünyanın en büyük birliklerinden biri olan Financial Management Association’ın yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Recep Bildik 2018-2020 yılları arasında TÜBİTAK Girişim Sermayesi Destekleme Grubu Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Halen 2015 yılında ülke delegesi olarak atanmış olduğu Avrupa Komisyonu’nun Horizon 2020 Çerçeve Programı’nda yer alan “KOBİ ve Risk Sermayesi Komitesi”’ üyeliğinin yanısıra, TOBB Girişim Sermayesi Sektör Meclisi, DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi Yönetim Kurulu, DEİK Kamu-Özel İşbirliği (PPP) Komitesi ile Eylül 2020’de atanmış olduğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu üyeliklerini sürdüren Dr. Bildik aynı zamanda Türkiye Risk Yöneticileri Derneği yönetim kurulu üyesidir.

Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nde tamamladıktan sonra, aynı üniversitenin İşletme Fakültesi Finans Ana Bilim Dalı’ndan yüksek lisans ve doktora derecelerini alan Recep Bildik burslu olarak kabul edildiği Harvard Ünivesitesi Kennedy School of Government’tan Kamu Yönetimi yüksek lisans derecesine de sahiptir. Doç.Dr. Recep Bildik 2015-2019 yılları arasında Harvard Mezunlar Derneği Türkiye başkanı olarak görev yapmıştır. Halen Harvard Mezunlar Derneği Türkiye, Harvard Alumni GlobalWE Women Empowerment Grubu ile Beşiktaş Basketbol Derneği yönetim kurullarında üye olarak yer almaktadır.