Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu

Akan GÜLMEZ

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) – Genel Müdür Yardımcısı

İnönü Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Maden Mühendisliği Bölümü’nden 1996 yılında mezun olmuş, aynı yılın Aralık ayında Milli Eğitim Bakanlığında göreve başlamıştır. 2000 yılında Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, Maden Analizleri ve Teknoloji Dairesi Başkanlığı (MAT), Teknoloji Koordinatörlüğü, Cevher Zenginleştirme Birimi’ne Maden Mühendisi olarak atanmıştır. Atandığı yıl itibari ile Türkiye’nin çeşitli yörelerinde bulunan çoğunlukla endüstriyel hammaddeler üzerine birçok projede araştırmacı olarak görev yapmıştır.

2000-2016 yıllarında 20’den fazla konuda proje çalışması yürüten Gülmez, bu çalışmaların sonucunda 22 adet ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum, dergi vb. bilimsel ortamlarda yayın yapmıştır. Ülkemiz için stratejik öneme sahip barit, florit, nadir toprak elementleri (NTE), kömür, demir, grafit ve lityum gibi birçok maden için ETİ Maden, TKİ, TAEK ve TUBİTAK gibi ülkemizin değerli kurumları ile yürütülen projelerde yer almış, proje başkanlıklarında bulunmuştur.

Son dönemde ise yine dünyada bulunan önemli yataklardan olan Türkiye’de 1950’li yıllarından beri bilinen fakat zenginleştirme sorununa çözüm getirilemeyen Eskişehir Beylikova Florit, Barit, NTE ve Toryum cevherinden minerallerin ayrı ayrı kazanılması, özellikle Nadir Toprak Elementlerinin (Ce, La, Nd ve Th) ayrı ayrı %99 içeriğinden daha fazla saflıkta kazanıldığı projede çalışmıştır. Türkiye’de ilk defa bu saflıkta üretilen stratejik element içeriği sebebiyle 2020 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından kendisine ve proje ekibine “Teşekkür Belgesi” verilmiştir.

2002-2004 yıllarında çalıştığı alanda Birim Yöneticiliği ve 2004-2007 yılları arasında Teknoloji Koordinatörlüğü görevlerini de yürüten Gülmez 2016 yılına kadar aynı birimde bilimsel çalışmalarına devam ettikten sonra aynı yıl MTA Genel Müdür Danışmanlığı, 2017-2019 yıllarında ise MAT Dairesi Başkanlığını yürütmüştür.

Temmuz 2019’da vekaleten yürüttüğü MTA Genel Müdür Yardımcılığı görevine 2020 yılında asaleten ataması yapılmıştır. Türkiye ve Dünya’da hakkında sıkça söz edilen Oruç Reis Gemisi’nin operasyonlarının yürütüldüğü Deniz Araştırmaları Dairesi, ulusal ve uluslararası arenada havadan iki uçakla yapılan arama çalışmalarının yapıldığı Jeofizik Dairesi ve 20 yıl boyunca araştırmacı ve yönetici olarak çalıştığı Maden Analizleri ve Teknolojisi Dairesi Başkanlığının da bağlı olduğu Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Çalışma hayatında katıldığı birçok kurs ve aldığı sertifika/ödüller ile madencilik sektörüne önemli katkılar sunan Gülmez; Maden Mühendisleri Odası, Madenciler Dayanışma Derneği ve YERMAM üyelikleri ile MTA Spor Kulübü Derneği Başkanlığı görevlerini yürüterek sivil toplum örgütlerinde aktif olarak rol oynamaktadır.

Son olarak 2020 yılında UMREK Komisyon üyeliğine atanan Akan Gülmez, evli ve 2 çocuk babasıdır.