Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu

Abdulkerim AYDINDAĞ

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) – Genel Müdür Yardımcısı

ABDULKERİM AYDINDAĞ Cumhuriyet Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. 2000 yılında meslek hayatına özel bir firmada Jeoloji Mühendisi olarak başlamış olup 2005-2008 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev almıştır. 2008 yılında Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, Maden Etüt ve Arama Dairesi’ne Jeoloji Mühendisi olarak atanmıştır.

2008 yılından 2019 yılına kadar MTA bünyesinde birçok farklı projede proje yöneticisi ve yürütücüsü olarak görev almıştır. Maden Etüt ve Arama Dairesi Başkanlığı altında bulunan Endüstriyel Hammaddeler Koordinatörlüğü’nde Koordinatör görevini takiben 2017 yılında MTA Çevre Araştırmaları Dairesi Başkanlığı’na Daire Başkanı olarak atanmıştır.

MTA’da yürüttüğü Kamp Şefliğinden, Proje Başkanlığı’na; Koordinatörlükten, Daire Başkanlığı’na kadar çeşitli yöneticilik görevlerinin ardından 2019 yılında Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) Doğal Taş Dairesi Başkanlığı’na atanmıştır. Son olarak Nisan 2021’de MTA Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı’na getirilen Aydındağ günümüzde bu görevini sürdürmektedir.

2008’den günümüze ağırlıklı olarak endüstriyel hammaddeler, doğal taş ve mermer ve mermer artıkları konularında 30’u aşkın projede görev almış olan Aydındağ; 27 adet buluculuk raporu, çeşitli makaleler, havza bazlı proje raporları ve birçok önemli yayın yapmıştır. Bunlara ek olarak Web tabanlı Doğaltaş Bilgi Sistemi (DBS) ile Ülkemiz madenciliği için stratejik bir öneme sahip olan Türkiye Veri ve Karot Bilgi Bankası Bilgi Sistemi’nin (TÜVEKBS) oluşturulup hizmete hazır hale getirilmesini sağlamıştır. Türkiye Kritik ve Stratejik Hammaddeler Komisyon Üyeliği yapan Aydındağ, komisyon raporunun çıkmasında rol oynamıştır.

Profesyonel çalışma hayatında birçok seminer, kurs ve eğitim ile çeşitli sertifikalar ve ödülleri bulunan Aydındağ, MMG (Mimar Mühendisler Grubu) ve Stratejik Çevresel Araştırmalar Derneği’nde üye olarak, MTA Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nde ise Başkan olarak sivil toplum örgütlerinde aktif olarak rol oynamaktadır.

2020 yılından bu yana UMREK altında “Yetkin Kişi” olmuş, son olarak 2021 yılında UMREK Komisyon üyeliğine atanmıştır. Orta derecede İngilizce bilen Abdulkerim AYDINDAĞ evli ve 1 çocuk babasıdır.