Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu

25-26 Ağustos 2017 tarihleri arasında 2. UMREK Çalıştayı Düzenlendi.

Madencilik sektörünün gelişmesine önemli katkılar sunacak olan Ulusal Maden Kaynak Rezerv ve Raporlama Komisyonu (UMREK) ile ilgili olarak 26-27 Ocak 2017 tarihleri arasında 1. UMREK Çalıştayı düzenlenmişti. Bu çalıştaydan yaklaşık 7 ay sonra kat edilen yolun açıklandığı, UMREK hakkındaki sürecin nasıl işleyeceği, .Uluslararası Mineral Rezerv Raporlama Standartları Komitesi (Committee for Mineral Reserves International Reporting Standarts-CRIRSCO)’ne üyelik çalışmaları ve UMREK Raporlama Standartları hakkında bilgilerin paylaşıldığı ve gelişmelerin istişare edildiği 2. UMREK Çalıştayı ise 25-26 Ağustos 2017 tarihlerinde Maden İşleri Genel Müdürlüğü ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nde ulusal ve uluslararası değerli katılımcılar ile konusunda uzman konuşmacıların da katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

UMREK sisteminin kurulması ile madencilik faaliyetleri sonucunda elde edilecek rezerv rapolarının hazırlayıcıları olacak Yetkin Kişi’lerin sertifikalandırılması ve takibi ile maden rezerv verilerin güvenirliliği sağlanacaktır. Banka ve finans kurumları tarafından tanınabilir ve güvenilir bir maden kaynak ve rezerv raporlama standardı oluşturulacaktır. Bu standartlar, yatırımcılar açısından da madencilik alanında güvenli, şeffaf, nitelikli bir yatırım ortamı oluşmasına imkan verecektir.

Bu çalıştayda, Türkiye Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Kodunun (UMREK Kodu), CRIRSCO Uluslararası Raporlama Şablonu ile uyumluluğunun ve hukuken kurulumu tamamlanmış olan UMREK’in faaliyetlerinin geliştirilmesine katkı sağlayacak çalışmalara, CRIRSCO eski başkanı Dr. Harry PARKER (ABD) ile CRIRSCO’ya üye olan ülke temsilcilerinden Roger DIXON (G. Afrika), Bat-Erdene DASH (Moğolistan), Saule URUZAYEVA (Kazakistan) ve Felipe Holzhackher ALVES (Brezilya) katılım sağlamışlardır.

Çalıştayda yer alan sunumlara aşağıdaki listeden erişebilirsiniz.

 

25 Ağustos 2017 Sabah Sunumları

 

Introduction to CRIRSCO

Dr. Harry Parker – CRIRSCO
Sunumu indirmek için tıklayınız

 

An overview of the CRIRSCO International Reporting Template

Roger Dixon – South Africa Representative, CRIRSCO
Sunumu indirmek için tıklayınız

 

Mongolian Experience Towards Crirsco Membership

D. BAT – MPIGM
Sunumu indirmek için tıklayınız

 

Kazakhstan Experience in Introduction of the CRIRSCO Standards

Saule Urzayeva – KAZRC
Sunumu indirmek için tıklayınız

 

UNFC based Comprehensive Mineral Management System in Turkey

Mücella Ersoy, Hari Tulsidas
Sunumu indirmek için tıklayınız

 

CBRR – Brazilian Experience

Felipe Alves
Sunumu indirmek için tıklayınız

 

25 Ağustos 2017 Öğleden Sonraki Sunumlar

 

Code of Ethics and Disciplinary Action

Dr. Harry Parker – CRIRSCO
Sunumu indirmek için tıklayınız

 

The relationship between the Committee for Mineral Reserves International Reporting Standards (CRIRSCO) Template 2013 and the United Nations Framework Classification (UNFC for Resources)

Roger Dixon – South Africa Representative, CRIRSCO
Sunumu indirmek için tıklayınız